P4C Nedir?

P4C (Çocuklar İçin Felsefe) Nedir?

Columbia Üniversitesi’nde felsefe profesörü olan Matthew Lipman derslerinde öğrencilerinin akıl yürütme becerilerinin yetersiz olduğunu gözlemledikten sonra, eleştirel, düşünmeyi öğrenebilmek için üniversite sıralarının geç olduğunun farkına varır.

Felsefi düşünmenin toplumların tartışma kültürlerine, bilinçli vatandaş olabilme ve rasyonel düşünebilme becerilerine katkı sağlayabileceğini düşünen Lipman, bu gibi yetkinliklerin de küçük yaşta kazanılabileceğini, düşünür. Ve bu yola çıkarak çocuklara felsefe yapmanın araçlarını kazandırmanın pedagojisi üzerine çalışmıştır. Bu farkındalıktan hareketle Lipman, Çocuklar İçin Felsefe (P4C) pedagojisini başlatmıştır.

İnsanı insan yapan düşünmek ve diyalog kurmaktır. Buradaki düşünmek, beynin bir fonksiyonu olan basit bir eylem olmadıgğı gibi diyalog da karşılıklı sohbet değildir. Doğru düşünme yollarını ve farklı düşünme becerilerini kazandıran P4C’nin temeli Sokratik Diyalog yöntemine dayanır.

Philosophy for Children, Philosophy for College, Philosopy for Communities – P4C yaklaşımı 1970’li yıllarda Columbia Üniversitesi Felsefe Profesörü Matthew Lipman (ABD’li Filozof, 1923 – 2010) tarafından geliştirilir, zaman içinde akademisyen ve eğitimcilerin çabalarıyla ilerler ve yaygınlaşır.

Lipman üniversite de girdiği derslerde öğrencilerinin, sağlam akıl yürütme ve muhakeme etme becerilerinin eksik olduğunu görür. Öğrencileri bu alanda geliştirebilmek için P4C sistemini kurar.

Temel hedef, felsefi donanıma sahip bir eğitimcinin liderliğinde gerçekleşen tartışmalarla, soruşturan bir topluluk oluşturarak, çocuklara, gençlere sorgulamayı, dinlemeyi, argüman geliştirmeyi ve düşünmeyi öğretmektir. Lipman, 1972’de Montclair State Üniversite’sinde çalışmaya başlar. Montclair State Üniversite’sinde The Institue for Advancement of Philosophy for Children (IAPC) adlı enstitüyü kurar.

1985’te Danimarka’da 20 ülkenin üyeliğiyle The International Council of Philosophical Inquiry with Children (ICPIC) konseyinin resmi açılışıyla P4C büyür.

Bugün başta Amerika ve İngiltere olmak üzere elliye yakın ülkede üniversiteler, dernekler ve eğitim merkezlerinde uygulanmaktadır. P4C hareketi, okul öncesi eğitiminden başlamak üzere eğitimin her alanında uluslararası bir ders programı halindedir.

Yalnızca felsefe öğretiminde değil, matematik, dil, sosyal bilimler, bilim gibi disiplinlerin öğretimi, demokrasi ve yurttaşlık eğitimi, şiddeti önleme vb. gibi programların uygulanmasını destekleyen bir yapı haline gelmiştir. İngiltere’de 3000 okulda ders olarak uygulanmaktadır.

Başa dön
WhatsApp
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabilirim?