ÇOCUKLARINIZA FELSEFİ YAKLAŞIM İLE KİTAP OKUMAK İSTER MİSİNİZ?

 

Ebeveynler İçin Felsefi Kitap Okuma Atölyesi

Felsefi kitaplar insanın “insanlık ve yaşam”la bağına rehberlik eder.

Bazı kitapları tekrar tekrar okursunuz, kıskanıp kimselere veremezsiniz, verseniz de geri almak için sabırsızca beklersiniz. O kitaplar kütüphanenizden, evinizden, sizden uzak kaldığında eksik hissedersiniz, basbayağı kitabınızı kıskanırsınız. Aradan yıllar geçip de tekrar okuduğunuzda ya da elinize alıp karıştırdığınızda her seferinde bambaşka duygular, bambaşka fikirler düşer aklınıza. Herhangi bir sohbet sırasında bu kitapları hatırlar, bu kitaplardan örnek verirsiniz. Bu kitaplar size kitap okumayı sevdirmiştir, bir benzerini gördüğünüzde hemen tanırsınız, onu da alıp okumak istersiniz. Bazı kitapları sadece gözleriniz değil, yüreğiniz de okur. Felsefi kitaplar bir hikâye ya da romandan çok daha fazlasıdır.

Biz kitapları okurken kitaplar bizimle konuşur. Kitaptaki cümlelerle yarenlik ederken, tüm dünya ile bağımızı keser, kendi içimize, düşüncelerimize döneriz. Kendi hayat hikâyemizi tecrübelerimizi gözden geçiririz. Felsefi kitaplar insanlığa dair kadim soruları büyük bir incelikle tekrar tekrar sorar, bizi sürekli sorgulamaya ve uyanışa davet eder.

Felsefi kitaplar insanı ve insanlığı; yanlış-doğru, yalan-gerçek, iyi-kötü, güzel-çirkin, cesur-korkak, yaşam-ölüm gibi kavramlarla hikâye ya da kurgu içinde yüzleştirir.

Felsefi kitaplar yaşsızdır.

Çocuklarınıza aldığınız felsefi kitapları keyifle okuduğunuzu ya çoktan fark ettiniz ya da fark edeceksiniz.

Felsefi kitaplar  “çocuğunuzla bağ kurmanızı”a rehberlik eder.

Felsefi kitaplar “çocuğunuzun soru sorma, sorgulama yeteneğini geliştirir”

Felsefi kitaplar “çocuğunuzun alternatif, analitik, derinlemesine düşünmesini tetikler

……..

Çocuğunuzla birlikte felsefi kitap okumalısınız. Çünkü birlikte felsefi kitap okumak ebeveyn çocuk bağını da kuvvetlendiren bir düşünme egzersizidir.

Felsefi kitaplar felsefi bir sohbeti başlatmak için mükemmel araçlardır.

Üstüne konuşabileceğiniz konuyu size hazır sunan bu kitaplar çocuğunuzla birlikte düşünmeniz için çok iyi bir zemin hazırlar.

Çocuğunuzun kitapta anlatılan hikâyeyle bağlantılı olarak o konu, durum ya da kavram hakkında ne bildiğini ne düşündüğünü, his ve duygularını öğrenirsiniz. Neden öyle düşündüğünü gerekçelendirirken kendini daha iyi bir şekilde ifade etmeyi öğrenir.

“İnsan, insanlık ve yaşam üstüne” paylaşımlarınızla birbirinizi daha yakından tanıyacağınız keyifli zamanlar geçirirsiniz.

–          Yargı, suçlama, ayıplama içeren yaklaşım yoktur.

–          Yönlendirme yapılmaz

–          Pozitif iletişim ve pozitif beden dili kullanımı vardır.

–          Doğru zamanlama ve zaman kullanımı vardır.

–          Demokratik ve özgür ortam vardır.

–          Okumak için zorlama değil teşvik edici doğal ikna yöntemleri vardır.

Çocuğunuzla yapacağınız felsefi sohbetler birdenbire başlamaz.

Sıradan, günlük ve kesin cevabı olan sorularla da felsefe yapamazsınız.

Sohbetlerde ne tip soru kalıpları kullanılmalıdır? Sorusu üzerine konuşacağız.

ATÖLYE’DE

*Felsefi kitap nasıl okunur?

*Felsefi soru nedir? Nasıl olmalıdır?

*Çocuklarla felsefi sohbetler nasıl başlatılmalı ve sürdürülmedir? 

*Bir Hikaye üzerinden örnek kitap okuma atölyesi 

Online/Zoom üzerinden yapılacaktır. 

Gündüz ve Akşam seçeneklerimizden istediğinizi değerlendirebilirsiniz.

Atölye minimum 6 maksimum 20 kişi ile gerçekleşir.

Zoom linki soru cevap ve hızlı iletişim için lütfen WhatsApp grubuna dahil olunuz.

Atölye sonunda tüm katılımcılara katılım belgesi verilecektir.

Atölyemiz çocuklarına felsefi yaklaşım ile kitap okumak, söyleşi yapmak isteyen tüm ebeveynler için açıktır. Katılım sayısı sınırlı olduğu için lütfen ön kaydınızı yaptırıp yerinizi ayırınız.  

Eğitmen /İlkay Atalay As 

 

ilkay As

P4C EĞİTİM UZMANI
İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı mezunuyum. Yüksek Lisansımı Haliç Üniversitesi İşletme Bölümünde tezli olarak tamamladım. Çeşitli özel okullarda öğretmenlik yaptım. 2016 yılında kişisel gelişim, koçluk ve danışmanlık çalışmaları yapmaya başladım. Yine aynı yıl kendi kurumum olan Nefes ve Gelişim Akademisini kurdum. Özel okullar kurumlar ve bireysel ve grup çalışmaları ile kişisel gelişim farkındalık ve nefes koçluğu çalışmaları yapmaktayım. P4C Metodu ile 2018 Yılında tanıştım. 2020 yılı itibariyle danışmanlık ve eğitimler vermeye başladım. Halen Beylikdüzü Abaküs Anaokulunda Marka Patenti bana ait olan P4C temelli Smart Thinking Smart Düşünme becerileri programını temel alan çalışmaları yürütmekteyim. Aynı okulun Smart Thinking Koordinatörü olmakla birlikte Smart Thinking atölyelerine bizzat girmekteyim. İlkay As Nefes ve Gelişim Akademisi 2020 yılından beri verdiği tüm eğitimler Uluslararası Cardcert Akreditasyon Kuruluşu Tarafından belgelendirilmektedir. 2023 yılı itibariyle halen İstanbul Üniversitesi Auzef Felsefe bölümü öğrencisiyim.

Başa dön
WhatsApp
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabilirim?